Moterų reprodukcinės sistemos hormonai

Estrogenas

Moterų reprodukcinę sistemą reguliuoja penkios hormonai, įskaitant estrogeną, progesteroną, gonadotropiną atpalaiduojantį hormoną, folikulus stimuliuojantį hormoną ir liuteinizuojantį hormoną. Šie hormonai vaidina vieną ar kelis moterų reprodukcinės sistemos vystymosi ir funkcijos etapus.

Progesteronas

Kiaušidėse gaminamos trys estrogeno rūšys: estradiolis, estonas ir estriolis. Estrogenai vaidina svarbų vaidmenį kuriant antrines lytines ypatybes, kurios būna brendimo laikotarpiu. Estradiolis vaidina svarbų vaidmenį krūtų vystymuisi ir skatina riebalų pasiskirstymą krūtinėms, klubams ir kojoms. Estrogenus gamina folikulai kiaušidėse ir padeda reguliuoti menstruacinį ciklą. Estrogenas skatina greitą ląstelių, dedančių gimdą, vadinamą endometriumu, augimą, siekiant pasirengti galimai implantacijai ir nėštumui. Nėštumo pabaigoje didelis estrogeno kiekis stimuliuoja kiaušidžių gamybą oksitocinui, kuris stimuliuoja gimdos susitraukimus. Estrogenas taip pat turi reprodukcines funkcijas. Estrogenas apsaugo nuo nenormalaus kraujo krešėjimo, kuris palaiko širdies sveikatą. Be to, estrogenas padeda kaulams išlaikyti kalcio, kuris juos palaiko. Natūralus estrogeno sumažėjimas senėjant dažnai reikalauja medicininio papildymo išoriniais estrogenais, kad būtų išvengta širdies sveikatos ir osteoporozės mažėjimo.

Gonadotropino atpalaiduojantis hormonas

Progesteroną taip pat gamina kiaušidės, o menstruacijų ciklas svyruoja. Po ovuliacijos folikulai žlugdo ir reorganizuojasi į naują steroidų sekrecinę liauką, vadinamą geltonkūnio korpusu. Liucernos korpusas gamina progesteroną. Progesteronas išlaiko gimdos gleivinės sveikatą nėštumo metu. Jei nėštumas pasireiškia, implantuojantis embrionas gamina žmogaus chorioninį gonadotropiną arba hCG, kuris palaiko funkcinį ląstelių korpusą taip, kad jis gali toliau išskirti progesteroną nėštumui palaikyti tol, kol bus pakankamai išplėstos placentos Perimti progesterono gamybą. Jei nėra nėštumo, korpuso gelta miršta, progesterono lygis sumažėja, o gimdos gleivinė per praėjusius mėnesius.

FSH ir LH

Mėnesiniai hormoniniai pokyčiai ir subrendęs kiaušialąstės vystymasis, atsirandantys kas mėnesį, smegenyse pradedami sekreiuoti gonadotropino atpalaiduojantį hormoną arba GnRH. GnRH savo ruožtu stimuliuoja folikulus stimuliuojančio hormono, arba FSH ir liuteinizuojančio hormono, arba LH gamybą, kuri lokaliai reguliuoja folikulų funkciją kiaušidėse.

FSH stimuliuoja kiaušidėse esančius folikulus, kad per pirmąsias dvi menstruacijų ciklo savaites padidėtų estrogeno kiekis ir nedidelis progesterono kiekis. Pagal FSH įtaką, daugybiniai folikulai auga tol, kol vienas ar du folikulai tampa dominuojantys, išsiskiriantys daugiausiai estrogeno. Kadangi estrogeno kiekis padidėja kiaušidėse, jie taip pat atpalaiduoja į kraujo sistemą ir grįžta į smegenis, kur estrogenas signalizuoja, kad smegenys nutraukia FSH gamybą. Augantis estrogeno lygis taip pat signalizuoja kitą liaukos smegenų, hipofizės liauką, išlaisvinant liuteinizuojantį horomoną, kuris signalizuoja dominuojančią folikulą išleisti savo kiaušinį galimai tręšti.