Ankstyvos vaikystės pažinimo raidos sąrašas

Apžvalga

Kūrėjas biologas Jean Piaget pavadino keturis pažinimo vystymosi etapus. Pirmieji du etapai, dar vadinami sensomotoriniu etapu ir priešoperaciniu etapu, apima gimimo amžius iki 7 metų. Kiekviename etape yra tam tikri pažinimo etapai, pažymintys ankstyvosios vaikystės kognityvinę raidą. Kai žiūrėsite, kaip vaikas auga nuo kūdikio iki bamblys iki ikimokyklinio amžiaus, jūs galite atpažinti kai kuriuos šiuos pažinimo etapus, kai jis nagrinėja aplink jį esantį pasaulį.

Atskira savim

Kūdikiai įeina į pasaulį ir įveda tai, kas vadinama sensimotorine kognityvinės raidos stadija. Sensomotorijos etapas yra pažymėtas atradimu, nes kūdikiai pradeda tyrinėti, kaip jų fiziniai kūnai sąveikauja su aplink pasauliu. Pasak “Tela Communications” interneto svetainės esė apie Piageto kognityvinės raidos etapus, tai yra etapas, kai kūdikiai pripažįsta atskiros savęs idėją ir pradeda suprasti, kad aplink juos esantis pasaulis nėra savęs pratęsimas.

Objekto pastovumas

Sensorinio fotografavimo etapo metu kūdikiai mokosi objekto pastovumo koncepcijos ir pradeda suprasti, kad objektas ar asmuo vis dar egzistuoja netgi tada, kai nemato jo. Kūdikis, kuris išmoko pastovumo objektą, gali verkti, kai jo mama palieka jį su aukle, nes jis žino, kad ji vis dar egzistuoja ir ką tik paliko jį su kitu asmeniu. Panašiai, kūdikis, kuris nėra išmokęs pastovumo objekto, gali prarasti susidomėjimą žaislu, kai jis yra paslėptas nuo žvilgsnio. Kūdikis, suprasdamas objekto pastovumą, aktyviai ieškos paslėpto žaislo.

Transductive Reasoning

Vaikams nuo kūdikiams iki mažų vaikų progresuoja nuo sensorinių motyvų iki priešoperacinio etapo. Priešoperacinė stadija apima transduktyvų mąstymą. Remiantis informacija apie Piageto teoriją iš Mičigano valstijos universiteto, transdukcinė mintis reiškia susipažinti su dviem dalykais, kurie iš tiesų nėra susiję. Jūsų vaikas gali naudoti transductive argumentus, jei ji jums sakys, kad oranžinė yra rutulys. Kadangi ir rutulys, ir oranžinis yra apvalūs, jos transductive argumentai sako jai, kad jie abu turi būti rutulys.

Egocentrinis elgesys

Vaikai priešoperaciniame etape gali parodyti egocentrizmo požymius. Jaunuoliai yra žinomi, galvodami, kad pasaulis sukasi aplink juos, nes jie negali matyti situacijų iš bet kurio požiūrio, o tik jų. Daugelis mažylių ir jauni ikimokyklinio amžiaus vaikai tiesiog nesuprato kito asmens požiūrio koncepcijos, todėl tai gali prireikti tėvams ar kitiems suaugusiems. Jei jūsų bamblys vaikšto ir paima žaislą, kurį vaidina jo sesuo, gali būti, kad tai reiškia ar priekabiavimo elgesį. Jūsų vaiko požiūriu, šis elgesys yra pagrįstas tik todėl, kad jis nori žaislo, ir jis neturi supratimo, kad jo seserio jausmai yra sužeisti. Vaikams paprastai būdingas mažiau egocentrinis elgesys, kai jie siekia pradinio mokyklinio amžiaus ir pradeda mokytis dalytis ir gailestis.