Kaip gaminama sperma?

Testicular fabrikas

Spermatozoidai gaminami vyriškoje sėklidėje (sėklidėje). Sėklidė yra pripildyta mažų spiralinių vamzdelių (seminarijos kanalėlių), per kuriuos sperma judama taip, kaip jie gaminami. Kiekvienoje pusryčių kiaušinėlių aptaisytos spermos slaugos ląstelės (Sertoli ląstelės) ir spermatozoidų kamieninės ląstelės (Spermatagonia). Už vamzdelio ir tarp mėgintuvėlių yra testosterono gaminantys ląstelės (Leydig ląstelės), kurių produktas yra svarbus spermos gamybos reguliavimui. Leidigo ląstelės gaminamos hormonai stimuliuoja spermos gamybą netiesiogiai, veikdamos slaugytojo ląsteles, kurios savo ruožtu reguliuoja spermatozoidus. Nuo pradžios iki pabaigos sperma užtrunka maždaug 70 dienų, o spermatozoidus įvairiuose vystymosi etapuose galima rasti visame sėklidėse.

Spermos gamybos bangos

Spermatagonijos kamieninės ląstelės pradeda dalytis pasiskirsčiusios kartos ir toliau skirstomos žmogaus gyvenime. Spermatagonija turi atlikti du dalykus: sudaryti daugiau gemalo ląstelių, kad procesas vyktų ir kai kurie gemaliniai ląstelės užkirstų kelią subrendusiai spermai. Gimdyminės ląstelės taip pat sutraukia arba rekombinuoja genus chromosomose naujais būdais. Gimdymo ląstelės tai atlieka atlikdamos abu mitozę (DNR dubliavimą) ir mejozę (DNR rekombinaciją) ankstyvosiose spermos formavimo stadijose. Štai kodėl vyrai neturi spermatozoido ir kodėl ne visi tėčio vaikai atrodo lygiai panašūs.

Specializuotas vienam darbui

Sperma prasideda, atrodydama kaip tipiška apvali ląstelė, ir baigiasi labai specializuotomis funkcijomis vienam darbui: apvaisinti kiaušinį. Pernelyg didelė citoplazma pašalinama, kad sumažėtų trauka. Ląstelių branduolys, kuriame yra spermos chromosomos, yra tvirtai supakuotas ir laikomas pailgiose sperma. Daugelis organelinių perteklių pašalinami su citoplazmu, tačiau ląstelės galios (mitochondrijos) yra tiesiai už galvos, kaip varikliai už raketos. Korozijos struktūros, kuriose pakuojami fermentai (“Golgi” aparatas), yra perdirbamos, kad būtų sudaryta akrosominė dangtelis, ant pagrindo esantis enzimas užpildytas paketas, kuris padeda spermai įsiskverbti į kiaušinių aplinkines ląsteles. Kitos ląstelinės struktūros (centrioliai) taip pat yra perdirbamos, kad būtų sukurtas spermos uodegas, naudojamas varikliams ir vairavimui.

Apdailos pojūčius

Naujai sukurta sperma nėra daug plaukikas ir dar nėra daug trąšų. Šios savybės yra įgyjamos, kai sperma praeina per epdidimą, tvirtai suvynioti spermatinį kanalą, kuris sėdi ant sėklidžių. Prie spermos membranos pridedami specialūs baltymai, o kiti pašalinami, todėl yra labai specializuota ir įrengta ląstelė, kuri gali plaukti į kiaušinį, susieti su kiaušine ir įsiskverbti į kiaušinį. Su šiais apdailos elementais sperma yra pasirengusi eiti kartu su kita ejakuliacija.

Spermos gamyba ir ejakuliacija

Spermos ląstelės yra tik mažiausia ejakuliuota skysčio dalis. Kiti spermai yra pridedami kiti skysčiai, nes spermatozoidai yra ejakuliuoti. Ejakuliuoti spermatozoidai yra išstumiami per ejakuliacinį kanalą ir skystis iš įvairių liaukų (sėklinių pūslelių, prostatos ir Cowper liaukos) yra pridedamas prie kelio. Dauguma spermos skysčių yra sėklinių pūslelių ir prostatos liaukų. Tipiškas ejakuliatas yra tarp šaukštelio ir šaukšto skysčio, kuriame yra ne mažiau kaip 30 milijonų spermos. Nutraukimo gimdymo kontrolės metodai linkę neveikti labai gerai, nes sperma daugybe ejakuliato frakcija yra pati pirmoji ejakuliato dalis.