Kaip kokainas veikia organizmą?

Kokainas

Kokainas yra stimuliuojantis vaistas, kuris gali būti vartojamas per burną arba į veną. Kokainas yra populiarus gatvės vaistas, tačiau Nacionalinis narkomanijos institutas praneša, kad jis taip pat naudojamas medicinos įstaigose kaip vietinis anestetikas. Kokainas dažniausiai naudojamas kaip balti milteliai, kurie yra šnaruoti ar įšvirkšti, arba kaip “krekas”, kuris yra šildomas kokainas ir dabar sudaro uolieną, rūkomąją medžiagą. Nepriklausomai nuo to, kaip kokainas patenka į kūną, jo poveikis gali būti mirtinas.

Širdis

Nustatyta, kad kokainas turi negrįžtamus ir mirtinus padarinius širdžiai. Remiantis tyrimo duomenimis, paskelbtu 2009 m. Amerikos širdies ir kraujagyslių narkotikų žurnalo numeriu, kokainas yra pagrindinė narkotikų mirčių priežastis JAV, o dauguma šių mirčių yra susiję su širdies simptomais, kuriuos sukelia vaistas. Šis tyrimas rodo, kad kokaino poveikis širdžiai yra greitesnis širdies ligos progresavimas, sukeliantis aritmijas ar nereguliarus širdies plakimas, širdies nepakankamumas ar staigus mirtis. Kokainas veikia širdies ligas, sukelia arterijų susiaurėjimą. Jis sukelia nereguliarus širdies plakimas, užblokuodamas kanalus, kurie leidžia kaliui – būtinam širdies ritmo mineralui – perkelti ląstelių membranas, o tai gali sukelti staigų mirtį, padidinantį kraujo krešulių susidarymo riziką, sukeliančią širdies smūgį ar insultą.

Smegenys

Kokaino vartojimas taip pat daro įtaką smegenims. Nacionalinis narkotikų prevencijos institutas praneša, kad kokainas yra rūkomas ar rūkomas, jis greitai pasiekia smegenis ir yra labai koncentruotas tam tikrose srityse. Kai žmogus rūkė arba šokiruoja kokainą, jis greitai keliauja į smegenis. Nors jis pasiekia visas smegenų sritis, jis susitelkia į kai kurias specifines sritis. Viena iš šių sričių yra vadinama “atlygio sistema” smegenų dalimi. Kokainas stimuliuoja šią sritį, todėl vartotojas jaučiasi toks geras, kad nori daugiau. Tai yra kokaino poveikis šiai smegenų sričiai, dėl kurios narkotikai taip sunku sulaužyti. Harvardo universiteto ataskaita rodo, kad kokainas taip pat veikia smegenų funkciją, lėtinant kraujo tekėjimą. Tai ypač veikia smegenų sritis, kurios kontroliuoja atminimą, dėmesio aprėptį ir mokymosi gebėjimus. Kraujagyslių susiaurėjimas, dėl kurio lėtas kraujo tekėjimas, trunka net po kelių paskutiniųjų metų po paskutinio kokaino vartojimo. Kokainas suteikia vartotojui klaidingą euforijos jausmą dėl to, kad jis skatina tam tikras smegenų sritis. Deja, šis efektas gali pakakti, kad vartotojas priklausytų nuo to, nepriklausomai nuo jo poveikio kitose smegenų ir širdies srityse.